Yaşayan çardak nasıl büyür

Bildiğiniz gibi, yeni olan her şey unutulmuş bir eskidir. Şimdi, bir zamanlar soyluların mülklerinde çok hareketli bir çardak olan bir yenilikten bahsediyoruz.

Bu tür bir bahçe mimarisi, küçük güçler ve büyük bir sabır değil bir yatırımı gerektirir. Son sonuç bir kerede görülmeyecek, ancak amacına ulaşmış olan bahçıvan haklı bir şekilde ödüllendirilecek. İlk sonuçlar çalışmanın 4 yıl sonra, en uygun koşullarda görülecektir, ancak bu bile doğada bile, hava ve koşullar gururla en geç işin başlamasından sonra 8 yıl daha çalışmalarını göstermek mümkün olacak inatçı bahçe işçisi karşı karşı açın.

Yani, yaşayan bir gazebo yapımına başlamak için kendi isteklerinin tanımı ile. Ağaçların ağaç gövdelerinden ve dallarından hangi ağaçların oluşacağını seçmek gerekir. Belirli bitkilerin seçimi, yetiştirilecek gazebo boyutuna bağlıdır.

Şartlı olarak, aşağıdaki bölüm var:
 1. yüksek.
 2. orta boylu
 3. düşük.

Herhangi bir çalı ve bodur ağacı kullanabilirsiniz, çok fazla büyümemeleri önemlidir. Fidelerin düşük yalan yan dalları olmadan yaklaşık 1 m yükseklikte alınması gerekir. Gelecekte, taç oluşumunda doğru şekilde çalışmak daha kolay olacaktır.

Sonra ekim için bir yer seçmelisiniz. En iyi seçenek güneş tarafından tamamen aydınlatılmış açık bir alan olacaktır. Peki, seçilen bölgedeki toprak verimli ise ve yeraltı suyu tablosu en az 1.5 metre derinlikte.

Bir yer seçtikten sonra, ağaç gövdelerinin dikenli olduğu yerleri gösteren ve bunları sicimle bağlayan gelecekteki yapının konumunu işaretlemeniz gerekir.

Pergola inşaatı (gelecekteki çardak şeklini destekleyen temel) bir sonraki ve çok önemli aşamadır. Büyük ölçüde, daha fazla iş başarısını etkiler. Çardak oluştuktan sonra, çerçeve sökülmelidir, bu işin tamamlanması olacaktır. Gelecekte, gazebo sadece bakım gerektirir.

Metal parçalar bir astar ile kaplanmalı ve bir antifungal bileşik ile işlenmiş ahşap olmalıdır. Çerçeve gazebo malzemeler için gerekli:

 1. 100 mm kare kiriş;
 2. metal köşeleri, her biri 1,2 metre;
 3. 50 mm'lik bir çubuk bölümü;
 4. kendinden dokunarak vidalar.

Çerçeveyi monte etme sırası basittir, ancak doğruluk gerektirir.

Kendi ellerinizle canlı çardak: adım adım talimat

 1. Köşeler, ahşap destekleri tutacak şekilde, ana desteklerin 1 m derinliğe, çiftler halinde yerleştirilmesi için belirlenen yerlere çakılır. Çerçevenin sökülmesi sırasında, köşeler, genellikle çeşitli çerçevelerle sabitlenen beton şapları kazmaktan çok, zeminden çıkmaktan daha kolaydır.
 2. Kolonların tamamen dikey bir şekilde monte edilmesini gerektirir, aksi takdirde gazebo daha sonra “tükenecektir”. Dikey olarak monte edilen direkler, kirişler tarafından yatay olarak birleştirilir, bunları yerden 40 cm kadar sabitler ve böylece her 40 cm'de istenen yüksekliğe kadar.
 3. Ağaçlar, direkler arasındaki mesafenin tam ortasında, sütunları birbirine bağlayan hat boyunca, aynı anda dikilmelidir. Tüm ağaçlar, dikimden hemen sonra, suya ihtiyacınız var (en az 10 litre suya kadar). Yeni yaprakların görünmesine ve haftada bir haftaya kadar 1 hafta su aldığınızdan emin olun. İkinci yılda, sadece çok kuru havalarda su kullanmak mümkün olacaktır, çünkü ağaçlar zaten yeraltı sularında beslenmek için yeterince gelişmiş bir kök sistemine sahip olacaktır.
 4. Ağaçların taçlarının oluşumuna başlamak için, yanal dalların aktif gelişimi için üstleri yaklaşık 70-90 cm'lik bir seviyeye kadar öğütmek gerekir.
 5. Ağacın ilkbaharında yeni dallar verilecek, bazıları üst kısımdaki rolünü üstlenecek. Bu dal, pergolaya sıkı sıkıya bağlı olacak şekilde ve sağ ve soldaki iki yan dalın pergolanın ilk yatay enine çubuğuna bağlı olması için bağlanmalıdır. Kalan şubelerin istedikleri gibi büyümelerine izin verilebilir.
 6. Sonbaharda, üst tekrar kesilmeli ve ikinci enine çubuğun seviyesinden 10-15 cm yukarıda bırakılmalıdır.
 7. İkinci yılda, ağaçların yine geçen yılki taçta yeni bir zirve yapmasına izin verilecek, yine son kez olduğu gibi dikey olarak sabitlenmesi gerekiyor. Diğer tüm taze sürgünler 15-20 santimetre uzunluğunda ve iki yan dalda sabitlenecek şekilde kesildi, ancak çerçevenin ikinci koluna.
 8. Sonbaharda, çerçevenin üçüncü enine çubuğunun üstünü 15-20 cm yukarıda kısaltın.
 9. Önde gelen dalların budanması ve tutturulması sırası, ağaçlar istenen boyuta ulaşana kadar her yıl tekrarlanmalıdır. Zaman içinde, yan dallar iç içe geçmeye başlayacak, çarpanın ana hatlarını oluşturdu.
 10. İlkbaharda, ikinci mertebeden dallardan çıkan ince dalların kesilmesi gerekir. Ayrıca kurutulmuş ve hastalıklı dalları kaldırmak için de gereklidir. Birkaç yıl sonra gövdeler sertleşti ve dallar birbirinden bağımsız olarak formu destekleyerek iç içe geçecekler. Destekleyici yapı sökülebilir. Yaşayan çardakların daha fazla güvenliği için, çerçevenin tabanını kesmek ve bölümlerin dalların birbirine geçmesinden çıkarmak daha iyidir.

Bir fotoğraftaki asmalardan yaşayan bir arborun bir başka çeşidini düşünelim.

Tamamlanmış çardak sürekli bakım gerektirir. Her yıl genç büyümeyi kesmek gerekiyor, kronları oluşturmaya, kurutulmuş dalları çıkarmaya ve pavyonu zararlılara karşı tedavi etmeye devam ediyorum.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

− 3 = 1

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map