Jak rozwijać swoją żywą altanę

Jak wiecie, wszystko nowe jest dobrze zapomniane. Tak więc teraz mówimy o nowości, która kiedyś była bardzo modna w dobrach szlacheckich, o żywej altance.

Taka architektura ogrodowa wymaga zainwestowania niewielkich sił i ogromnej cierpliwości. Ostateczny wynik będzie nie widać od razu, ale osiągnęła jego celem ogrodnik będzie słusznie wynagradzana. Pierwsze efekty będą widoczne w najbardziej sprzyjających okolicznościach, po 4 latach pracy, ale nawet jeśli charakter, pogoda i warunki obrócić się przeciwko przeciwko upartej pracownika ogrodu będą mogli z dumą pokazać swoją pracę nie później niż 8 lat po rozpoczęciu pracy.

Tak więc, aby rozpocząć prace nad budową żywej altanki, należy zdefiniować ich życzenia. Konieczne jest wybranie drzew, które będą tworzyć altany ze swoich pni i gałęzi. Wybór konkretnych roślin zależy od wielkości altany, która ma zostać wyhodowana.

Warunkowo istnieje następujący podział:
 1. wysoki.
 2. średnia wysokość.
 3. niski.

Możesz używać dowolnych krzaków i drzew karłowatych, ważne jest, aby nie rosły bardzo wysoko. Sadzonki należy pobrać około 1 m wysokości, bez nisko położonych gałęzi bocznych. W przyszłości łatwiej będzie pracować nad formowaniem korony we właściwy sposób.

Następnie musisz wybrać miejsce do sadzenia. Najlepszym rozwiązaniem byłaby otwarta przestrzeń, w pełni oświetlona przez słońce. Cóż, jeśli gleba w wybranym miejscu była płodna, a stół gruntowy na głębokości co najmniej 1,5 metra.

Po wybraniu miejsca należy zaznaczyć położenie przyszłej struktury, wskazując miejsca sadzenia drzew za pomocą kołków i łącząc je sznurkiem.

Budowa pergoli (fundamentu, który wspiera kształt przyszłej altany) jest kolejnym i bardzo ważnym etapem. W dużej mierze wpływa to na sukces dalszej pracy. Po utworzeniu altany ramy będą musiały zostać zdemontowane, to będzie zakończenie prac. W przyszłości altana będzie wymagać tylko opieki.

Części metalowe muszą być pokryte podkładem, a drewno powinno być pokryte związkiem przeciwgrzybiczym. Wymagane dla materiałów w altance ramy:

 1. prostokątna belka 100 mm;
 2. rogi metalu, każdy po 1,2 metra;
 3. sekcja prętowa 50 mm;
 4. śruby samogwintujące.

Kolejność montażu ramy jest prosta, ale wymaga dokładności.

Żyj altaną własnymi rękami: instrukcje krok po kroku

 1. Rogi są wbijane w ziemię w miejscach przeznaczonych do zainstalowania głównych podpór na głębokość 1 m, w parach, aby utrzymać drewnianą podporę. Podczas demontażu ramy narożniki są znacznie łatwiejsze do wydostania się z ziemi niż wykopywanie betonowych jastrychów, które zazwyczaj są ustalane przez różne ramy.
 2. Wymaga to ścisłej pionowe słupy montażowe lub altanka „izvedet” potem. Zamontowane pionowe słupy połączyć belki poziomej, zabezpieczając je od podłoża 40 cm, a więc co 40 cm na planie do pożądanej wysokości.
 3. Drzewa powinny być sadzone jednocześnie, w połowie odległości między słupami, dokładnie wzdłuż linii łączącej filary. Wszystkie drzewa, zaraz po posadzeniu, trzeba podlewać (co najmniej 10 litrów wody na sadzonkę). Pamiętaj, aby podlewać 1 raz w tygodniu, do pojawienia się nowych liści, a następnie co tydzień. W drugim roku możliwe będzie nawadnianie tylko przy bardzo suchej pogodzie, ponieważ drzewa będą miały już wystarczająco rozwinięty system korzeniowy do zasilania wód podziemnych.
 4. Aby rozpocząć tworzenie korony drzew, konieczne jest przycięcie ich wierzchołków na poziomie około 70-90 cm, dla aktywnego rozwoju gałęzi bocznych.
 5. Wiosna drzewa dają nowe oddziały, z których część odbędzie się w roli lidera. Ten wątek musi być dołączony do pergoli, dzięki czemu jest on szukał mocno w górę i dwie boczne gałęzie prawej i lewej stronie musi być dołączony do pierwszych poziomych pergoli kreskowych. Pozostałe gałęzie mogą rosnąć według własnego uznania.
 6. Jesienią górę należy ponownie przyciąć, pozostawiając 10-15 cm nad poziomem drugiej poprzeczki.
 7. W drugim roku drzewa ponownie uzyskają nowy szczyt w zeszłym roku na koronę, znowu musi być ustalona pionowo, tak jak ostatnio. Wszystkie inne świeże pędy pocięte na długości 15-20 centymetrów i dwie boczne gałęzie ponownie, aby naprawić, ale do drugiej poprzeczki ramy.
 8. Jesienią skróć wierzch do 15-20 cm powyżej trzeciej poprzeczki ramy.
 9. Tę kolejność przycinania i mocowania gałęzi czołowych należy powtarzać co roku, aż drzewa osiągną pożądaną wysokość. Z biegiem czasu gałęzie boczne zaczną się przeplatać, tworząc zarysy formy altany.
 10. Wiosną konieczne jest przycinanie gałązek, które pochodzą z gałęzi drugiego rzędu. Konieczne jest również usunięcie suszonych i chorych gałęzi. Kilka lat później pnie stają się sztywne, a gałęzie splatają się, niezależnie wspierając formę. Konstrukcję nośną można zdemontować. Dla większego bezpieczeństwa żywej altany lepiej jest ciąć podstawę ramy i wyciągnąć ją z przeplotu gałęzi w częściach.

Rozważmy jeszcze jeden wariant żywej altany z winorośli na zdjęciu

Zakończona altana wymaga stałej opieki. Konieczne jest coroczne cięcie młodego wzrostu, nadal formuję korony, usuwam wysuszone gałęzie i traktuję pawilon przed szkodnikami.

1
1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

− 4 = 1

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:


map