Špecifickosť pestovania gerberov a ich účinná starostlivosť

Jasná oranžová gerbera

V rodine astrov je ďalší ohromujúci predstaviteľ - táto gerbera, ktorá má asi 70 druhov.

Viacbarevné gerbery

Kytica z farebných gerberov

Jasné farby rôzneho odtieňa nám prišli z tropických a subtropických oblastí Afriky. Vzhľad mena dodnes je kontroverzný. Jeden údaj pochádza z latinky "herba", čo znamená trávu. Podľa ďalších informácií sa slovo stalo derivátom názvu nemeckej botanikky Traugott Gerber.

Žltá gerbera kvetina

Oranžová gerbera veľká

Kvetina patrí medzi trvalé bylinné rastliny. Šťavnaté listy majú predĺžený tvar a jasne zelenú farbu. Dosiahnu dĺžku 35 cm a zhromažďujú sa v koreňovej časti rozety.

Veľké kvety gerbery

Jasné kvety Gerbery

1

Strom kvetu je úplne zbavený listov a rastie až do 80 cm, priemer kvetov je do 15 cm, existujú odrody s dvojitými okvetnými lístkami a jednoduché. V tejto jednoduché gerbery možno porovnať s harmančekom, a mahrovoy s astra. Ako ovocie na gerberách, semeno dozrieva.

Lilac gerbera s čiernym stredom

Bohužiaľ, celoročné pestovanie gerberov na otvorenom teréne v podmienkach ruského podnebia je nemožné. Kvety veľmi radi teplo a rastie až v lete. Výstupom bude rastúca gerbera na trávniku ako ročná rastlina alebo používanie hrncov na vytvorenie potrebnej mobility.

Krásne fotografie gerbery

Žlté froté gerbery

Okrem toho, kvetina môže byť pestovaná v skleníkoch a rezané podľa potreby na ozdobu domu.

Jasná oranžová gerbera

Slnečné gerbery

Keďže väčšina odrôd je podobná harmančeku, rastlina získala druhé meno "transvaal harmanček" alebo "transvaal daisy". Gerbery existujú v širokej škále farieb a odtieňov. Výnimkou je modrá farba, ktorú nemožno získať prirodzene.

Čierny priemer na oranžovej gerbery

Jemné ružové plátky gerberov

Rozmanitosť druhov a odrôd gerbery

V súčasnosti existuje približne 1000 poddruhov rastliny. Líšia sa veľkosťou, farbou a tvarom. Tangulárne koronály v blízkosti okrajových kvetov môžu byť:

 • žltá;
 • oranžová;
 • ružová;
 • biela;
 • red.

Taktiež sú na jednej rastline možné kombinácie týchto farieb.

Izba ružová gerbera

Jasne červená gerbera

Existujú odrody s čiernym jadrom. Vyzerajú mimoriadne tajomné a originálne v kyticiach a kvetinových záhonoch.

Kytica žltých a oranžových gerberov

Šťavnaté kvety gerbery

Väčšina odrôd pestovaných dnes je hybridná. V klasifikácii podskupiny miestností sa najčastejšie nachádza trpasličí odroda Gerbera Jameson. Je to táto odroda, ktorá sa predáva v predajniach.

Kytica z červených gerberov

Rôzne odtiene gerbery

Kvety tejto odrody dosahujú priemer 10 cm a potešujú kupujúcich s veľkým počtom odtieňov. Jadro má zvyčajne odlišnú farbu ako okvetné lístky.

Nezvyčajné gerbery rôznych odtieňov

Sada farebných gerberov

Najvhodnejšou odrodou pre pestovanie je festival. Špecifickou črtou odrody sú veľké kvety na krátkych stonkách. Je to vynikajúca rastlina na pestovanie na parapete.

Kytica z ľalií

Kvetinové usporiadanie gerberov

Medzi najbežnejšie odrody je možné identifikovať:

 • Migara;
 • Aldebaran;
 • mars;
 • Alcor;
 • vega;
 • jupiter;
 • Algol.

Meranie priemeru kvetu Gerbera

Triedy Alcor a Aldebaran dosahujú výšku 50 cm. Rastlina sa vyznačuje malými kvetmi do priemeru 8 cm.

Krásny obraz červenej gerbery

Obdivuhodná fotografia gerbery

Mars dosahuje priemer 11 cm, klíma klesá na 70 cm, ostatné odrody sú tiež zdobené veľkými kvetmi na vysokých stopkách.

Tmavo červený odtieň gerbery

Jemné okvetné lístky gerbery

Účinná starostlivosť o gerbery

Primeraná starostlivosť zabezpečí jasný dlhý kvet. Hlavné body zoznamu potrebných postupov budú:

 • svetlé miesto;
 • mierne zavlažovanie;
 • výživnej pôde.

Jasná kytica vo váze

Jemný odtieň oranžovej gerbery

Pokiaľ ide o miesto, malo by byť dostatočne osvetlené, ale zároveň by mal byť gerbera chránený pred horiacim priamym slnečným žiarením. Je dobré používať okenné parapety na južnej strane, kde si môžete zabezpečiť tieňovanie v čase, keď je slnko najaktívnejšie. Súčasne v chladnej sezóne je privítanie dodatočné osvetlenie.

Kombinácia farieb na jednej gerbere

Žltý kvet s tmavým stredom

Miestnosti miestnosti musia byť pravidelne vyvedené do ovzdušia. Môžete to urobiť len v lete. Citlivé kolísanie teploty škodí rastline, najmä počas kvitnutia. Ak je to možné, je potrebné udržiavať 22-24 stupňov.

Krásne kvetinové gerbery

Ako blednutie môžete postupne umožniť pokles teploty a zimnú sezónu môžete dosiahnuť 12-14 gr.

Oranžový kvet so žltým stredom

Béžové a karmínové gerbery na kvetinovom lôžku

Zavlažovanie gerbery je potrebné podľa určitých princípov. Počas vegetačného obdobia by malo byť zavlažovanie mierne. Mäkká voda pri izbovej teplote bude najvhodnejšia. Je potrebné nepovoliť prebytok vlhkosti, pretože to môže spôsobiť vznik hubových chorôb.

Niekoľko farebných gerberov v kytici

Rovnako sa vyhýbajte tomu, aby sa voda dostala do výtoku z listov. To môže nepriaznivo ovplyvniť vzhľad kvetu. Počas obdobia odpočinku sa zalievanie zníži. Nepreťažujte krajinu.

Kontrast kombinácia kvetov v kytici gerberov

Gerbera sa cíti najlepšie vo vlhkom prostredí, podobne ako v podmienkach tropickej vlasti rastliny. To sa dá dosiahnuť umiestnením hrnca do veľkej panvice s mokrým hlinitom, kamienkami alebo machom. V tomto prípade nesmie príchuť rastliny prísť do styku s vodou priamo. Striekanie gerbera môže spôsobiť veľa škody.

Kytica žltých gerberov

Lilac odtiene na gerbera kvet

Ak sa gerbera pestuje vo vnútri, potom sa musí transplantovať každý rok. Za týmto účelom zakaždým, keď potrebujete vybrať väčšiu nádobu ako predchádzajúci. Predbežne je potrebné zabezpečiť dobrú drenáž.

Červená gerbera v kyticu

Žltá gerbera s oranžovým stredom

Zloženie pôdy poskytuje neutrálnu kyslosť koreňom rastliny. V tomto prípade musí byť substrát výživný a ľahký. Ak zmiešate pôdu sami, mali by zahŕňať:

 • 1 časť listovej pôdy;
 • 1 časť rašeliniska;
 • 1 časť piesku;
 • niektoré borovicové kôry.

Malé kvety gerbery

Kŕmenie je tiež súčasťou potrebnej starostlivosti. Počas vegetačného obdobia sa môže použiť komplexné hnojivo. Vykonajte to každé 2 týždne. Počas obdobia odpočinku sa má kŕmenie zastaviť.

Plyšové gerbery s príjemným odtieňom

Veľký náhľad ružovej gerbery

K Gerbera kvetu hojne a jasne, je potrebné odstrániť wilted stopky v čase. To je spôsobené tým, že hnijú a zabraňujú rastu nových výhonkov. Okrem toho, gerbera môže poškodiť choroby a parazity. Roztoči roztočov vytvárajú podmienky na žltnutie a klesanie listov. Môže to byť dôkaz nedostatočnej vlhkosti v pôde a v ovzduší.

Niekoľko odtieňov ružovej na gerbery

Múčnatka, ktorá sa objaví na kvete, môže naznačovať prebytok dusíka v návnadu, nadmerná vlhkosť a náhly teplotný vývoj. Navyše, nedostatok vlhkosti priťahuje vzhľad múčnikov a bielych lúk.

Tmavá farba pôvabnej gerbery

S pestovaním gerberov sa spájajú určité ťažkosti, ale ak venujete túto kvety správnej pozornosti, odmenou budú veľké kvety, ktoré jasne zdobia kvetinové záhony alebo okenné parapety v dome.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (4 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

7 + 1 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:


map